Kā būvēt māju?

Ja jums palūgtu noraksturot jūsu sapņu māju, kādai tai jābūt, komforts, siltums, teicamas kvalitātes būvmateriāli un sapratīgas izmaksas jūsu sarakstā noteikti ieņemtu augstākās pozīcijas. Tieši būvmateriāli ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai ēka būtu kvalitatīva, droša un komfortabla visos tās parametros. Turklāt ar modernajiem celtniecības materiāliem iespējams būvēt ātri un viegli, tādējādi samazinot gan kopējās būvniecības, gan tālākās ēkas ekspluatācijas izmaksas. Tiesa, ar vienu noteikumu - ja izvēlēti pareizie būvmateriāli.
Jau vairāk nekā 80 gadus Vācijā un citur Eiropā tiek ražots YTONG gāzbetons - viens no pazīstamākajiem zīmoliem būvmateriālu tirgū visā pasaulē. Gāzbetons, kā zināms, ir ļoti izturīgs būvmateriāls ar vieglu svaru, viegli iestrādājams un izmantojams gan ārtelpās, gan iekštelpās. Dažādu gāzbetona ražotāju piedāvājums tirgū ir plašs, turklāt jaunākās paaudzes gāzbetona bloki vizuāli ir līdzīgi, taču, izvēloties, jāņem vērā virkne papildu nosacījumu, jo kopīgais šiem blokiem ir tikai baltā krāsa.

Par 40% mazāk darba celtniekiem, māja top ātrāk un lētāk

YTONG būvniecības sistēma saīsina objekta celtniecības laiku, nezaudējot kvalitāti.

Agrāk vai vēlāk, bet mājas būvniecības process kādā brīdī „ir līdz kaklam” un vienīgā vēlēšanās ir ātrāk pabeigt māju, tikt vaļā no apkārt valdošās nekārtības un celtniekiem. YTONG ražotājs, labi izprotot šo situāciju, veicis ievērojamus ieguldījumus, izstrādājot YTONG būvniecības sistēmu, kas maksimāli saīsina objekta celtniecības laiku, nezaudējot kvalitāti. Tieši pretēji – būvējot ātrāk un vieglāk, ēkas tehniskā kvalitāte ir vēl augstāka. Arī pēc YTONG tehnoloģijas būvētie ēku pamati būtu jāveido „vieglāki”, nekā standarta projektos sastopami – tātad kārtējā iespēja ietaupīt.

YTONG bloku stiprība un kvalitāte ļauj iztikt bez stiegrojuma.

Kā tas panākts? Pirmkārt, atšķirībā no konkurentiem, YTONG blokiem nav nepieciešama stiegrošana katrā 4. rindā. Stiegrojums tiek likts tikai aiļu vietās un zem stāvu pārsegumiem. YTONG bloku stiprība un kvalitāte ļauj iztikt bez stiegrojuma, līdz ar to celtniekiem „atkrīt” šis darbu posms un nav jātērē līdzekļi par stiegrām un cementu.
Otrkārt, blokiem nav jālīmē vertikālās šuves. Precīzi izveidotās gropes ļauj blokus cieši savienot vertikālo šuvju vietās, iztiekot bez līmes kārtas. Ieguvums – darbu ātrums un mazāks līmjavas patēriņš. Vidējais nepieciešamais līmjavas daudzums ir 15kg/m3.
Nākamais – katram blokam ir rokturīši un, ņemot vērā, ka bloku svars ir neliels, celtnieks bez grūtībām to var pacelt un ērti ievietot paredzētajā vietā.
Būtiska nozīme ir bloku precīzajiem izmēriem, to nobīdes ir tikai plus/mīnus milimetra robežās. Šādi mūrēta siena iznāk praktiski ideāli gluda, tai pietiek uzklāt nobeiguma apmetuma kārtu aptuveni 2mm biezumā un veikt dekoratīvo apdari, nav jāveido bieza izlīdzinošā kārta vai jāliek reģipša plāksnes. Kārtējais ietaupījums laika ziņā, un attiecībā uz citiem būvmateriāliem.
Jāatzīmē, ka YTONG bloki ir ievērojami izturīgāki, tiem nedrūp stūrīši un kopējais atbirumu apjoms ir par 15% mazāks nekā citiem. Bloki ir viegli apstrādājami, piemēram, zāģējot.
Atšķirīga ir arī YTONG bloku līmjavas konsistence – tā ir smalkgraudaināka, un rezultātā šuves biezums nepārsniedz 2mm un tā nav pat redzama. Tiek iegūta vienmērīgi gluda virsma, jo tiek minimizēti celtnieku kļūdas gadījumi.
Kopumā 1 stāva dzīvojamo māju ar kopējo platību 60 m2 līdz jumta konstrukcijas izveidei iespējams uzmūrēt divu nedēļu laikā.

Ar vai bez siltināšanas

Ēku siltināšanas jautājums šobrīd ir viens no aktuālākajiem visas valsts mērogā. Šī iemesla dēļ, kad visi tiek aicināti siltināt savas mājas, šķiet, dīvaini, ka tirgū tiek piedāvāti ārsienu materiāli, kam nav nepieciešama siltināšana. Starp tiem ir arī YTONG bloki, kuru ražotājam šajā sakarībā ir pārliecinoši argumenti. YTONG bloku izcelsme meklējama Zviedrijā, kur jau sākotnēji šis gāzbetona materiāls tika ražots ar domu būvēt ēku ārsienas bez siltināšanas. Ievērojiet – tas bija Zviedrijā, kur klimatiskie apstākļi lielākajā valsts daļā ir skarbāki nekā pie mums Latvijā. Piemēram, YTONG gāzbetona bloks ar platumu 365mm, kas ir mazākais pieļaujamais izmērs bez siltināšanas, pilnībā atbilst Noteikumos par Latvijas būvnormatīvu LBN 002-01 “Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika” noteiktajam siltuma caurlaidības koeficientam U(W/m2K). Šajā gadījumā noteikumi dzīvojamo ēku sienām paredz maksimālo U vērtību 0.30 W/m2K, bet YTONG 365mm bloks piedāvā 0.29 W/m2K. Tas nozīmē, ka šādi uzmūrētas sienas nav un nebūs papildus jāsiltina. Savukārt 480mm platuma bloku YTONG ENERGO var dēvēt par vissiltāko bloku, kam nav nepieciešama papildus siltumizolācija, jo tā U vērtība ir 0.19 W/m2K, kas ir izcils rādītājs. Ko tas nozīmē ēkas īpašniekam? Ievērojami mazākas izmaksas, jo nebūs jātērē līdzekļi ārsienu siltumizolācijas „pīrāgam” plus siena, kas būs mūžīga un nebūs nepieciešama renovācija, kā tas mēdz būt ar siltinātajām ārsienām pēc gadiem desmit.

Bloki nedaudz dārgāki – kāpēc?

Par cenu, ko jūs samaksāsiet, iegādājot YTONG blokus, iegūsiet visaugstāko kvalitāti ar labākajiem siltumizolācijas rādītājiem.

Uzskaitot visas YTONG priekšrocības un aplēšot ietaupījumus, kas tiek iegūti uz citu būvmateriālu rēķina, loģiski būtu secināt, ka kopējās izmaksas būs mazākas. Tomēr paši bloki tirgū tiek piedāvāti par nedaudz augstāku cenu, salīdzinot ar analogiem materiāliem. Kāpēc? Atbilde ir vienkārša – izvēloties augstu un pārliecinošu materiālu kvalitāti, sākotnējais ieguldījums vienmēr būs lielāks. YTONG savai produkcijai garantē rūpīgu ražošanas procesu, izejmateriālu atlase un ražošanas tehnoloģija notiek pēc augstākajiem vācu standartiem, kas pasaulē pazīstami ar īpaši augstām prasībām. Par cenu, ko jūs samaksāsiet, iegādājot YTONG blokus, iegūsiet visaugstāko kvalitāti ar labākajiem siltumizolācijas rādītājiem. Savukārt sākotnēji lielākās investīcijas atmaksāsies ar uzviju – jūsu sapņu māja tiks uzbūvēta daudz ātrāk, būvniecības kvalitāte būs teicama, mikroklimats mājas iekšpusē veselīgs un komfortabls, un galvenais – par siltumenerģiju jūs maksāsiet daudz mazāk.

Reāls stāsts

Ar YTONG blokiem Latvijā uzbūvētas daudzas mājas, un kāds no šo māju īpašniekiem piekrita padalīties savā pieredzē ar šo būvmateriālu un sadarbību ar YTONG pārstāvniecību uzņēmumu SIA CEL.

„Vēlējos būvēt savu ģimenes māju no gāzbetona. Sarunāju pazīstamu celtnieku, kas par 23 Ls/m3 bija ar mieru sākt darbu, bet tikai pēc diviem mēnešiem. Pa šo laiku apzināju bloku izplatītājus un, ieklausoties dažādās atsauksmēs, izlēmu par labu YTONG. Biju par tiem dzirdējis, ka vācu ražojums un ka esot labāki. Saka, ka visi gāzbetoni ir vienādi, taču es nolēmu neslinkot un noskaidrot, vai YTONG solītās priekšrocības tiešām atbilst īstenībai. Galu galā māju būvējam vienreiz un gribas visu labāko. Izrādās, ka YTONG tiešām ir kā visu gāzbetonu „māte” un pārējie tirgū esošie zīmoli ir tikai atdarinājumi. Turklāt YTONG pārliecināja, ka māja nebūs jāsiltina, nebūs jātērējas uz stiegrojuma likšanu katrā 4. rindā un arī apmetuma daudzums būs niecīgs.
SIA CEL aprēķināja projekta izmaksas, izstrādāja visus konstruktīvos mezglus un, pats svarīgākais, piedāvāja savu celtnieku brigādi par 15Ls/m3, kas man viesa lielu uzticību, turklāt par labu cenu. Februāra sākumā pasūtīju blokus un vienojos ar YTONG puišiem par darbu uzsākšanu. Pie sevis nospriedu – lai pastrādā, kamēr manis sarunātais celtnieks atbrīvosies.
Trīs dienu laikā materiāli tika piegādāti un sākās darbs. Sienas auga fantastiskā ātrumā, biju izvēlējies visu būvniecības tehnoloģiju, kas YTONG ir visplašākā. Nespēju vien nopriecāties, ka viss tik labi izdomāts – visu paši atved, uzmontē. Pēc divām nedēļām jau sāka veidot starpstāvu pārsegumu, un vēl pēc mēneša svinēju spāru svētkus. Manis sarunātajam celtniekam te vairs nebija, ko darīt. Jāņu laikā dzimšanas dienu svinēju jaunajā mājā un kopumā pārvākties izdevās pusgadu ātrāk nekā biju plānojis. Ietaupīju dzīvokļa īri par 6 mēnešiem – ap 1000 eiro katru mēnesi.
Ārsienām savai mājai izvēlējos 400mm blokus, labāk, lai ir maza rezervīte, bet tas atmaksāsies ar apkures rēķiniem. Iekšējām starpsienām izmantoju 115mm blokus, par 5cm mazākus nekā bija paredzēts projektā, un ietaupīju uz telpu platību. Esmu apmierināts ar paveikto un viss mājas būvniecības process neradīja nekādas problēmas. Galvenais pieņemt pareizos lēmumus jau sākumā.
Kopējā mājas platība ir 175 m2 un būvniecības izmaksas ar visām komunikācijām līdz baltajai apdarei bija 62 000 Ls.”